Ve dnech 24. – 26. června se konala v bulharské Sofii akce Digital Assembly 2018, která měla za cíl uzavřít bulharské předsednictví v EU, v rámci kterého byla digitální témata jednou z priorit. V události proběhlo také setkání národních digitálních koalic, ambasadorů kampaně CODEWEEK, digitálních šampionů států EU.
Co jsme si jako česká DigiKoalice z Bulharska odnesli?
V rámci setkání národních koalic proběhla formou brainstormingu debata mezi zástupci evropských států o inovacích a dalších krocích v podpoře digitální agendy národních států. Z jednání jsou velmi zajímavé postery, ukázku najdete zde.
V rámci prezentací příkladů dobré praxe byly prezentovány tyto dobré příklady z EU států
Celé dva dny probíhalo čilé jednání odborníků, zástupů státní správy, ICT firem. V rámci celé konference proběhly tyto klíčové momenty – spuštění programu Western balkans, podpora růstu digitální ekonomiky na území států Albánie, Bosny a Hercegoviny, Kosovo, Černé Hory, Makedonie a Srbska. Navíc, státy Bulharsko, Srbsko a Řecko se zavázaly vybudovat koridor v rámci silniční sítě na testování autonomních automobilů za podpory 5G technologií. Obecně debaty v kuloárech a na panelových diskusích byly zaměřeny na obecná témata růstu digitální ekonomiky, témata kariérní podpory pro IT sektor vzdělávání, podpora digitálních dovedností se objevila jen poslední den ve speciální panelové diskusi.
Věříme, že digitální ekonomika a růst aktivit E-governmentu nebudou opomíjet nutnou práci se širokou veřejností a s osvětou toho, jak nám technologie opravdu pomáhají. I nás v ČR čeká dlouhá cesta, abychom se odvážně pustili do finální fáze revize národního kurikula, výuku informatického myšlení pustili do základních škol, podpořili rodiče a učitele, aby drželi krok s dobou. V jedné diskusi zazněla jedna provokativní otázka, jestli školy a učitele pro zvyšování digitálních dovedností vůbec potřebujeme. Digitální technologie tady jsou s námi od narození, takže digitální přistěhovalci, kterými jsou skoro všichni učitelé, mají situaci těžší, musí překlenout nejprve svou ostražitost vůči novým věcem. Ale i když budou dělat malé kroky, bude to dobré pro zvýšení porozumění a mezigenerační toleranci. Takže, jako tajemník digitální koalice si píši do úkolů – „podpořit dobrovolnictví mladých lidí při šíření osvěty o roli digitálních technologiích v našich životech, ukazovat příklady dobré praxe překlenutí mezigeneračního ostychu spolupráce při objevování příležitostí a rizik digitálního světa.“.
Petr Naske, 29. červen 2018