Veřejná konzultace k Evropskému digitálnímu kompasu

Evropská komise nedávno představila vizi digitální transformace Evropy do roku 2030. Ta je zásadní i pro dosažení přechodu na klimaticky neutrální a odolné hospodářství. Ambicí EU je být digitálně suverénní v otevřeném a propojeném světě a pokračovat v digitálních politikách, které lidem a podnikům umožní převzít udržitelnou a prosperující digitální budoucnost zaměřenou na člověka. Komise nyní k této strategii spustila veřejnou konzultaci. Svou účastí napomůžete zlepšení digitalizace i v ČR, neváhejte se proto zapojit.

 

Digitální desetiletí

Strategie navazuje na výzvu předsedkyně Evropské komise von der Leyenové, aby se příští dekáda v Evropě stala „digitálním desetiletím“. Jejím cílem je dohodnout se na souboru digitálních principů, které pomohou s digitální transformací Evropy do roku 2030.

 

Evropský digitální kompas

Tyto principy Komise shrnula pod pojem „Evropský digitální kompas“ a mají čtyři hlavní body:

 

1) Digitálně kvalifikovaní občané a vysoce kvalifikovaní digitální profesionálové:

Do roku 2030 by alespoň 80 % všech dospělých mělo mít základní digitální dovednosti a v EU by mělo být zaměstnáno 20 miliónů specialistů na ICT (přičemž by se těmto zaměstnáním mělo věnovat více žen)

 

2) Bezpečná, výkonná a udržitelná digitální infrastruktura:

Do roku 2030 by všechny domácnosti v EU měly mít gigabitové internetové připojení a všechny obydlené oblasti by měly být pokryty 5G sítí; výroba špičkových a udržitelných polovodičů v Evropě by měla představovat 20 % světové produkce; v EU by mělo být nasazeno 10 000 klimaticky neutrálních vysoce zabezpečených okrajových uzlů; Evropa by měla mít svůj první kvantový počítač

 

3) Digitální transformace podniků:

Do roku 2030 by tři ze čtyř společností měly využívat služby cloud computingu, big data a umělou inteligenci; více než 90 % malých a středních podniků by mělo dosáhnout alespoň základní digitální úrovně; počet unicornů v EU by se měl zdvojnásobit

 

4) Digitalizace veřejných služeb:

Do roku 2030 by měly být všechny klíčové veřejné služby dostupné online; všichni občané budou mít přístup ke svým elektronickým lékařským záznamům; 80 % občanů by mělo používat řešení eID (elektronická identita)

 

Kompas stanoví pevnou společnou řídicí strukturu s členskými státy založenou na monitorovacím systému s každoročním podáváním zpráv ve formě semaforů. Cíle budou zakotveny v politickém programu, který bude dohodnut s Evropským parlamentem a Radou. Více informací naleznete zde.

 

Veřejná konzultace

Evropská komise nyní k Evropskému digitálnímu kompasu spustila veřejnou konzultaci, která je otevřená do 2. září 2021 a můžete se jí zúčastnit zde.

 

 

Autor: MŠMT