1. Celá škola používá stejné aplikace
Nekomplikujeme si život. Pro komunikaci se žáky používáme aplikace, které jsou součástí školních pravidel sjednocené online komunikace, schválené vedením školy
a prověřené školním pověřencem pro ochranu osobních údajů (GDPR).
2. Vstup jen přes školní účty
Pro vstup do virtuální místnosti vyžadujeme školní účty, ke kterým mají žáci přístup jen pod svým heslem. Pokud se přihlásí někdo cizí, je jasné, komu údaje unikly.
3. Používáme předsálí
Některé systémy mají předsálí, kde se čeká na schválení učitelem. Žáci se spolu nemohou bavit a učitel nechá vstoupit jen ty, které očekává.
4. Místnost zamkneme
Když jsou všichni připojeni, můžeme v některých aplikacích zamknutím místnosti zabránit vstupu dalším „zájemcům“.
5. Odkazy a hesla nepatří na web a sociální sítě
Žáci musejí vědět, že hesla a odkazy na virtuální místnosti jsou jen pro ně a jejich veřejným sdílením porušují pravidla.
6. Žáky nenecháváme samotné
Stejně jako v budově školy, nemůže-li učitel do výuky, neměl by dovolit, aby se žáci v místnosti potkali bez přítomnosti a moderování dospělého. Stejně tak by měl učitel odcházet jako poslední. Skupinové práce, vzájemné žákovské konzultace či jiné plánované interakce bez účasti učitele by měly probíhat jen v zabezpečených místnostech, kam nemůže nikdo cizí.
7. Na sdílení obrazovky opatrně
Když sdílíme obraz, sdílíme jen okno příslušné aplikace, nikoli celou obrazovku. Nejenže tím žáky zbytečně nerozptylujeme, ale bráníme tím i zveřejnění nechtěných informací.
8. Rozmyslíme si, jestli potřebujeme sdílet a chatovat
Pokud neplánujeme interakce, můžeme žákům sdílení obrazovky a psaní do chatu zablokovat. Nastavení můžeme kdykoli v průběhu videohovoru změnit.
9. Pozor na drahé telefonní hovory
Správce školního systému požádáme, aby deaktivoval možnost připojit se po telefonu. Předejdeme tím nebezpečí, že se tak některý žák připojí a bude platit za hovor do zahraničí.
10. Citlivé údaje zabezpečíme
Textové dokumenty, tabulky, nástěnky, myšlenkové mapy, obrázky, videa… vše, co
ve výuce používáme a kde jsou osobní údaje nebo citlivé informace zabezpečíme tak, aby měli přístup jen žáci a učitelé. Takové materiály nesmějí být veřejně dostupné nebo dokonce dohledatelné internetovými vyhledávači.
11. Chováme se jako na veřejnosti
Nikdy nevíme, jestli někdo nedělá tajný záznam hodiny. Podobně jako v prezenční výuce, tomu nejde 100% zamezit. Obecně ale platí, že pokud budeme svým žákům férovým a naslouchajícím partnerem, snižujeme tím jejich potřebu hodiny narušovat.
12. Zákon vás chrání
Učitelé se mohou bránit před zveřejněním záznamu, který má za cíl někoho poškodit, žalobou na ochranu osobnosti. Narušením výuky, ponižováním učitele a sdílením takové aktivity může dotyčný páchat trestný čin. Ale i když půjde jen o přestupek, hrozí pokuta až 15 000 Kč.