I letos tým NÚV s agendami DigiKoalice, s kampaní Gramotnosti.pro, s aktivitami centra EUROPASS a projektem Green Wheels vyjel na tradiční konferenci “Počítač ve škole” pořádané Gymnáziem Vincence Makovského se sportovními třídami v Novém Městě na Moravě. Konference tradičně propojuje svět škol a aktivních učitelů se světem neziskových organizací a firem, které se na poli digitálního vzděláváníá pohybují.
Akce se konala ve dnech 16.4 až 18.4. 2019, jako tradičně každý rok, v týdnu před Velikonocemi. Na konferenci je možné účastnit se přednášek, zažít si workshopy a prohlédnout si i širokou paletu firemních prezentací.
Pokud Vám akce utekla, tak jsme zde pro Vás připravili přehled toho co se dělo, co nás zaujalo.
Jak to probíhalo?
První den akce se konal ve velkém sále kulturního domu v Novém Městě na Moravě. Mohli jste se zúčastnit přednášek např. na téma Revize ICT kurikula (rok tři) od Daniely Růžičkové (NÚV) nebo si poslechnout Petra Naskeho (tajemník DigiKoalice), který hovořil Codeweek 2019 , představil DigiKoalici a zmínil také aktivity některých z našich členů, například informace o hledání dobrovolníků do klubů po republice za CoderDojo . Vystoupil také Jaroslav Faltýn z MŠMT s aktuálními informace k plnění Strategie digitálního vzdělávání.
Většinu prezentací přednášejících a prezentací z workshopů najde na stránkách Počítače ve škole 2019.
Kulturní dům – Nové město na Moravě
Z týmu DigiKoalice jsme průběžne odbíhali od stánku, kde jsme prezentovali příklady dobré praxe a hledali nové autory. Také jsme prezentovali aktuální aktivity členů DigiKoalice, kteří nás kontaktovali a materiály nám předali (CODERDOJO, TIB, O2 Chytrá škola, Studenti píší wikipedii, Akademia Alexandra). Průběžně jsme od stánku odbíhali a účastnili se řady přednášek a workshopů, například na téma “Bezpečný přístup na internet”. Přednášející Simon Nespešný z firmy KERNUN sdělil mnoho zajímavých informací o fungování webového filtru, který může fungovat i jako prevence proti možným problémům se zákonem – z pohledu školy. Dále hovořil o přiřazení oprávnění pro jednotlivé počítače, ať už se jedná o počítače žáků, učitelů a ředitelů. Oprávnění u počítačů se samozřejmě dá nastavit jinak pro I. a II. stupeň základních škol, kdy chráníte žáky před tím, k čemu se mohou na internetu dostat.
Kromě firmy Kernun zde bylo mnoho dalších firem se svými přednáškami. Česká firma K-Net zasvěcovala do “Správy a využití mobilní učebny z pohledu učitele”. Stánek tu měla i firma YSoft (náš nový člen) s jejich 3D tiskárnami a mohli jste o nich dočíst i v příkladech dobré praxe na našich stránkách. 3D tiskárny jednou možná budou součástí každé dílny a nevadí tedy se o nich dozvědět něco navíc!
Akce se účastnilo také mnoho členů DigiKoalice. Již tradičně jste zde mohli potkat zástupce za Microsoft ČR, kteří prezentovali, jak si vyrobit chatbota. Skvělá byla i prezentace “Minecraft do škol”. Microsoft ale našel zalíbení i v BBC micro:bit a kombinoval ho se STEM projekty. Vystoupení Microsoft Hololens lze shrnout uvědoměním, že kromě normálního nepořádku najednou kolem sebe máte i ten poletující digitální. Ve vší vážnosti zde ale vidíte nejnovější technologie a posun lidstva v této oblasti. Pro mnoho účastníků to tak fungovalo i jako dobrý způsob, jak se udržovat v trendu s posledními technologickými a digitálními novinkami na trhu a pro inovativní ředitele je to i studnice nápadů, jak inovovat výuku ve škole
Miroslav Dvořák a Miroslav Koten (Microsoft) při jedné z prezentací.
Součástí druhého dne byl i společenský večer a následná tombola. Těší nás, že několik členů DigiKoalice (LINGEA, BestTalk) poslalo své dary do tomboly, i když se akce konference neúčastnili. Celkový přehled kdo co poslal najdete opět na stránkách Počítače do škol. Mezi přispěvateli byli například: O2, Microsoft, dále Akadémia Alexandria a i společnost Corinth.
Ukázky darů z tomboly
Co se dělo na našem stánku?
Za DigiKoalici nás velmi potěšil značný zájem o náš stánek, na kterém účastníky zaujali i mnohé letáky našich členů. Velký zájem byl například mezi učiteli o akce našeho člena CoderDojo. Dále jsme na stánku distribuovali propagační materiály Akademie Alexandra, CEVIS (Centrální evidenční systém), TIB (Tvořivá informatika s Baltíkem), Wikimedia a nechyběl tu ani projekt Green Wheels a materiály centra EUROPASS.
Krom letáků jsme také přibližovali zájemcům aktuální aktivitiy DigiKoalice a kampaně Gramotnosti.PRO. Účastníci akce se zejména zajímali o příklady dobré praxe, pro které jsme hledali náměty na nová témata a autory. Také jsme hodně diskutovali o dopadech digitálních vzdělávání na duše dětí i učitelů, otevřeně jsme mluvili o vývoji podpory škol. Mnoho účastníků akce nám sdělovalo svoje obavy ohladně digitalizace ve školství. Mezi tradiční problémy patří již nedostatek IT odborníků do škol, moc drahé vybavení, ale i neshody mezi školou a zřizovateli, malá míra podpory ze strany krajů. Neochota firem pochopit školství a naopak neochota škol dát prostor firmám pochopit, jak funguje škola. Za DigiKoalici Vás můžeme jen nabádat, abyste se nebáli tyto problémy řešit. Inspiraci pro řešení těchto problémů najdete v našich příkladech dobré praxe.
Na závěr pár fotek z workshopu Evy Fanfulové (NÚV) a Štěpánky Baierlové (ZŠ Sušice) z workshopu “Robotárna aneb roboti všude, kam se podíváš”. Eva Fanfulová je garantem digitální gramotnosti v kampani Gramotnosti.pro a také lektorkou člena DigiKoalice Ámosky. Pokud hledáte inspiraci a nebo chcete vědět s čím se budou učit Vaše děti ve škole, tak jen doporučujeme si na podobné workshopy zajít. Otevře Vám to neuvěřitelně hlavu s možnosti, kde všude se tito roboti dají využít na MŠ a ZŠ a ještě se u toho pobavíte. Zároveň zjistíte, že se Vaše děti přirozenou formou naučí chápat programování.
S pozdravem za tým DigiKoalice,
Stanislav Vašát, Adéla Zehringová, Petr Naske.