Řešení pro on-line výuku a komunikaci s žáky a studenty

(Zdroj: http://skoly.praha-mesto.cz/88502_Ruzna-reseni-pro-on-line-vyuku-pro-komunikaci-a-vyuku-s-zaky-a-studenty-doma. Aktualizováno k 3. 1. 2021.)

Hospodářská komora hlavního města Prahy vyhledávavá a schraňuje všechny zajímavé informace o různých vzdělávacích portálech a programech, vzdělávacích akcích a dalších inspirativních námětech, využitelných a podporujících vzdělávání na dálku. Tuto činnost rozdělila komora do 10 kapitol.

Nabídka finanční nebo materiální podpory k ON-LINE učení.

V této sekci najdete nabídky od firem jako je Mironet a Alza k zapůjčení notebooku na výuku a do rodin, které si to nemohou dovolit. Poplatky za půjčku se pohybují od 320 korun / měsíc. Dále zde najdete odkaz na grantový Program O2, Zapůjčení robotické i nerobotické stavebnice Lego Education na doma od společnosti Kiddům a nabídku společnosti Reservando, která nabízí školám v letošním roce pro organizaci zápisů do 1. ročníků jejich systém zdarma.

Aktuální nabídka webinářů k ON-LINE učení.

Pro aktuální nabídku a registraci doporučujeme navštívit původní webové stránky.

Komunikační a sdílecí služby.

Najdete zde širokou nabídku doporučení, jaký software používat pro kumunikaci i práci (např. Google Classroom, Microsoft Teams, Smart Learning Suite Online a další) nebo co využít pro posílání velkých souborů, viz např. Úschovnu (CZ) nebo WeTransfer (ENG).

Pro návrh kvízů pro třídu zde najdete například odkazy na Kahoot a třeba i na Quizizz (ENG), nebo Quizlet (ENG).

A nakonec například doporučení na software TOGlic, který je primárně určen pro týmovou výuku ve třídě a přináší velmi zajímavou novinku v podobě domácích úkolů, kterou nabízí školám zcela zdarma.

Weby s výukovou látkou a procvičováním předmětů

V této sekci naleznete výukové programy, pomůcky, návody a materiály pro 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ, SŠ, průmyslové školy, gymnázia. Předměty zahrnují:

Pokud hledáte osvěžení výuky, tak Ústav experimentální botaniky AV ČR vydal návody na různé domácí pokusy, např. návod na pokus jak Rozsvítit cukr, dále třeba zkusit zjistit jak rostliny rozvádí vodu, živiny a další látky lze zjistit u pokusu Barvení cévních svazků aj.

  • Zeměpis. K výuce zeměpisu lze využít i e-learning „Staň se objevitelem kontinentů“, portál Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která na svých stránkách má VÝUKOVÉ MATERIÁLY pro učitele i žáky.)
  • Cizí jazyky. Např. angličtinu a španělštinu můžete zkoušet procvičovat na na Včelce. To samé a víc můžete zkusit s aplikací Duolingo. Web tuto aplikaci doporučuje pro začátečníky, ale najdete v ní i exotičtější jazyky jako je japonština a čínština. Můžete skrze tyto aplikace tedy zkusit nalákat žáky i k dalším jazykům a třeba i tak vzbudit ve vašich žácích zájem o další jazyky.

Dále zde najdete i odkazy k finanční gramotnosti, výuce cestovního ruchu, ekonomice a dalších přemětů

Vzdělávání uměleckých předmětů v ZUŠ a inspirace pro talentované děti.

Komplexní podpora pro on-line učení.

Zajímavé tipy na volnočasové aktivity pro děti trávící čas doma.

  • Sdružení pracovníků DDM vytvořilo portál „MÍT KAM JÍT“ pro sdílení aktivit, nápadů, návodů, cvičebních lekcí. DDM hl. m. Prahy přispívá k zlehčení současné nelehké doby a na svých stránkách bude zveřejnovat videa, návody, hry atp., kterými chce rodičům a dětem zpříjemnit dobu koronavirovou. Stanice přírodovědců podporuje děti svými zahradnickými listy a další.

Inspirace pro on-line učení ze zahraničí.

  • Učitelům výtvarné výchovy ovládajícím angličtinu se bude hodit Google Arts & Culture (ENG), kde ve vysokém rozlišení najdete fotografie mnoha uměleckých děl. Pro mladé přírodovědce lze zajímavá videa i vzdělávací hry najít na stránkách ptačí akademie BirdAcademy (ENG).
  • Dále zde např. najdete i články o současné vybavenosti německých školy (v NJ) nebo jak situaci řeší Estonsko. Zajímavé jsou i aktivity Českého krajanského spolku v Athénách (CZ) a další.

A na závěr něco pro školské projekťáky.

  • Novinky z OP VVV, informace k Šablonám II, Informace z Erasmus+ a další.