Portál Učíme online

Smíchovská SPŠ spustila nový portál Učíme online, jehož součástí je i internetové Rádio Ámos. Portál vznikl ve spolupráci s hlavním městem Praha a MŠMT. Zároveň představila jednoduchý systém videokonferencí JITSI

(Aktualizováno k 3. 1. 2021.)

Smíchovská SPŠ spustila pondělí 16. března 2020 nový portál „učíme.online“ a internetové „Rádia Ámos“ v souvislosti s mimořádnou situací, kdy jsou školy uzavřené a kdy ředitelé škol a učitelé hledají způsoby, jak zůstat s žáky a studenty i nadále v kontaktu a pokračovat v jejich vzdělávání. Třeba i za pomoci výuky on-line.

„V současnosti existuje mnoho způsobů, jak učit na dálku a také mnoho poskytovatelů takové služby. Těžko lze plošně radit školám či učitelům, co z toho mají použít, bude rozhodovat vybavení školy, digitální dovednosti učitele i obsah toho, co chtějí se svými žáky a studenty komunikovat. To si musí zvážit sami, my se jim k tomu však pokusíme poskytnout relevantní a na poskytovatelích služeb nezávislé informace. Proto nabízíme službu pro školy a učitele ve spolupráci se zřizovatelem Prahou a MŠMT. Ode dneška je k dispozici webová stránka UČÍME.DIGITÁLNĚ a také internetové RÁDIO ÁMOS, kde chceme poskytovat informace právě pro školy a učitele. Především pak pro ty z nich, kde není digitální komunikace se studenty příliš rozšířena,“ říká k tomu ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík. „Naše IT oddělení vedené naším absolventem Ing. Janem Černohorským připravilo základní analýzu prostředků a metod digitálního vzdělávání v České republice, kterou bude dále doplňovat a rozšiřovat. Také jednáme s poskytovateli služeb o informacích pro učitele, připravujeme ukázky vzorových hodin a také rozhovory s poskytovateli služeb i jejich uživateli. Rovněž je naše IT oddělení s našimi absolventy a studenti připraveno některým školám pomoci jimi vybraný systém pro on-line výuku u nich nainstalovat,“ dodává.

JITSI SSPŠ – volně dostupný a jednoduchý systém videokonferencí

„Pro Smíchovskou SPŠ nasadilo IT oddělení volně dostupný a jednoduchý systém videokonferencí nevyžadující žádné platby, registraci ani instalaci specifických aplikací, klientů, na straně uživatele. Systém podporuje pouze přenos videa, zvuku, chat a sdílení obrazovky. Počet účastníků konference není omezen. Ve spojení s již používaným systém Bakaláři nám tento konferenční systém doplnil chybějící místo v komunikaci mezi studenty a učiteli a umožňuje nám reagovat na současnou krizovou situaci, a to bez většího zatížení IT odborníků nebo koncových uživatelů. Tento systém již škola otestovala a nabídla k používání dalším školám. Systém byl zároveň použit pro řízení krizového štábu jedné městské části Prahy, která si následně vyžádal jeho nasazení v infrastruktuře úřadu městské části,“ sděluje své vlastní zkušenosti Jan Černohorský, vedoucí IT oddělení Smíchovské SPŠ.

„Systém je dostupný online na adrese https://jitsi.ssps.cz/ na serverech Smíchovské SPŠ a pro jeho provoz potřebuje uživatel pouze internetový prohlížeč Google Chrome/Chromium nebo Mozilla Firefox. Pro přenos zvuku a videa je samozřejmě zapotřebí mikrofonu a webové kamery (notebooky většinou obě tyto komponenty mají z výroby). Nabízíme ostatním školám vyzkoušení či používání tohoto systému zcela zdarma. V případě, že by škola chtěla systém zprovoznit ve své infrastruktuře, což není úplně běžný proces a systém vyžaduje určité technické parametry serveru a datových linek, je možné si jej nasadit dle dokumentace na oficiálních stránkách projektu (https://jitsi.org/downloads/). V případě nutnosti je možné kontaktovat IT oddělení Smíchovské SPŠ na adrese ito@ssps.cz pro případnou konzultaci,“ dodává.