Objevitelské (ne)soboty ONLINE od CTM

CTM pro Vás připravuje objevitelské (ne)soboty, které probíhají online a zdarma.

Objevitelské (ne)soboty jsou online setkání lektora a skupiny přihlášených dětí. Na každý týden CTM připraví přehled lekcí, ke kterým se mohou účastníci zapsat. Zájemci se nemusejí lekcí účastnit celý týden, ale u témat, kde to bude naopak žádoucí, budou upozorněni.

Každý týden pro vás CTM připravuje nová témata, například programování, lidské tělo, vesmír nebo jógu. Děti si mohou vyzkoušet různá témata, i taková, na která na klasických prezenčních Objevitelských sobotách nebyla přihlášená.

Objevitelské (ne)soboty jsou pro vás ZDARMA.


Témata online setkání v týdnu od 23. 3. 2020

Kategorie JUNIOR / 6 až 10 let

  • pondělí 23. 3. 2020 v 15 hodin – Pohybohrátky s Beri (vhodné pro děti už od 5 let)
  • úterý 24. 3. 2020 v 15 hodin – Pohybohrátky s Beri (vhodné pro děti už od 5 let)
  • středa 25. 3. 2020  v 15 hodin – Vědátoři v kuchyni
  • čtvrtek 26. 3. 2020 v 15 hodin – Pohybohrátky s Beri (vhodné pro děti už od 5 let)
  • pátek 27. 3. 2020  v 15 hodin – Pohybohrátky s Beri (vhodné pro děti už od 5 let)

Kategorie STUDENT / 11 let až 14 let

  • úterý 24. 3. 2020 od 16:30 – Tajemství peněz
  • čtvrtek 26. 3. 2020 od 16:30 – S chemikem v kuchyni

Popisy jednotlivých lekcí z tohoto týdne najdete zde.

Uzávěrka přihlášek na týden od 23. 3. 2020 proběhla, vybírejte témata na příští týden.


Témata online setkání v týdnu od 30. 3. 2020

Kategorie JUNIOR / 6 až 10 let

  • pondělí 30. 3. 2020 od 9:30 nebo v 15 hodin – Hravý pohyb
  • úterý 31. 3. 2020 od 9:30 nebo v 15 hodin – Hravý pohyb
  • středa 1. 4. 2020 od 9:30 nebo v 15 hodin – Cestujeme po Česku (Praha)
  • čtvrtek 2. 4. 2020 od 9:30 nebo v 15 hodin – Vědátoři v kuchyni (balónky a tajné písmo)
  • pátek 3. 4. 2020 od 9:30 nebo v 15 hodin – Hravý pohyb

Kategorie STUDENT / 11 let až 14 let

  • úterý 31. 3. 2020 od 16:30 – Zábavné dějiny online (historie Francie)
  • středa 1. 4. 2020 od 16:30 – Tajemství peněz (Majetek)
  • čtvrtek 2. 4. 2020 od 16:30 – Vesmírní průzkumníci vesmírnými architekty

Popisy jednotlivých témat:

Hravý pohyb | Anna Bauerová

Na našich setkáních si protáhneme své tělo aby nám nezatuhlo a ukážeme si zajímavé pohybové činnosti. Tímto vším nás bude provázet hudb, a to jak formou výroby domácího nástroje, tak i samozřejmě hraní na ně a i na své tělo. Celé naše společné setkání bude zakončeno poslechem vybraných povídek. A děti by měly mít doma ruličku od toaletniho papíru, lepenku, rýži a tři stejné míčky.

Cestujeme po Česku | Jitka Jechová

Rádi cestujete a poznáváte nová místa? Pokud ano, procestujeme společně krásy České republiky. V naší vlasti najdeme nepřeberné množství zábavných i poznávacích tras pro malé i velké milovníky cestování. V České republice objevíme mnohé oblasti nejrůznějšího typu, které lze bez přehánění nazvat rájem. K jejich poznání stačí jen málo – vydat se po některé z mnoha značených turistických cest. V kurzu procestujeme celou Českou republiku, ukázali jsme si zajímavá turistická místa, které lze navštívit s rodinnou. Lekce kurzu budou zaměřeny na jednotlivé kraje České republiky.

Cílem kurzu: Rozšíření znalostí v oblasti turismu a přírodovědy, osvojení základních znalostí o České republice, ukázat krásy České republiky a zajímavá místa pro společné výlety a dovolenou a procvičit myšlení, paměť a kreativitu (fantazii).

Lekce č. 1 – Česká republika a Praha, základní informace o ČR a Praze, video ze zábavně vzdělávacího pořadu o České republice – Pexeso, prezentaci v PowerPoint (po skončení lekce bude prezentace poskytnuta studentům), cvičení, slepá mapa, základní anglická slovíčka (k danému tématu)

Vědátoři v kuchyni | Emy Phu

Vědátoři v kuchyni – balónky a tajné písmo – rádi si hrajete a poznáváte svět? Pojď si vyzkoušet pár zajímavých pokusů. Zajímalo by tě, jak si je doma možné nafouknout balónek bez použití rukou a pusy a jak vzniká neviditelné/tajné písmo? Baví tě experimentovat, ale nemáš k tomu potřebné věci?  Přidej se k nám a uvidíš, že vše, co budeš potřebovat najdeš doma.

Zábavné dějiny online – historie Francie | Jasmína Švarcrová

Máš rád historii, děsivé či zábavné příběhy z minulosti? Pojď si s námi povídat, hrát, číst a tvořit a přitom se dozvíš, jak to bylo například s Velkou francouzskou revolucí. Společně si vyrobíme třeba i vlastní erb, podobný těm, které měli francouzští králové, nebo si zkusíš napsat vlastní jméno středověkým písmem. A příště se setkáme nad historií jiných zemí a období.

Tajemství peněz – Majetek | Jitka Jechová

Pojďme vstoupit do světa peněz. Jak vznikly, kde se berou, jak je správně používat a jak s nimi zodpovědně hospodařit. Seznámíme se se základními finančními pojmy v českém i anglickém jazyce, zamyslíme se nad významem peněz v životě člověka, naučíme se pozorně vyhledávat informace v textu, budeme přemýšlet a počítat, sestavíme si finanční rozpočet a mnoho dalších věcí. Jednotlivé online lekce kurzu budou zaměřeny na základní principy financí, funkce peněz, druhy plateb, hospodaření v domácnosti, finanční plán, rozpočet a finanční produkty apod. Cílem této lekce je, aby si studenti osvojili pojmy majetek a potřeby. Jaký je rozdíl mezi majetkem hmotným a nehmotný. A jaké jsou naše potřeby zbytné a nezbytné.

Vesmírní průzkumníci vesmírnými architekty | Jan Spratek

Měsíc je jedinou přirozenou družicí Země a jediným mimozemským tělesem, na kterém vstanula lidská noha. Naposledy po něm člověk kráčel před 48 lety. Vrátíme se tam někdy? Opět se tam zastavíme jenom na pár dní nebo tam zůstaneme? Co tam budeme dělat? Poznejme Měsíc tak jako nikdy předtím a připravme se na problémy, které bude potřeba vyřešit, pokud bychom se na Luně chtěli usadit. Co tam bude lidský druh jíst, pít, dýchat a kde vůbec bude přebývat? V prvním ze dvou online kurzů si na většinu otázek odpovíme a v jeho druhé fázi se společně naučíme v softwaru Tinkercad modelovat Měsíční základnu, kterou v rámci výzvy Moon Camp Challenge odešleme do Evropské kosmické agentury ESA, která vybere ty nejkvalitnější a nejpromyšlenější návrhy a modely. Staňte se těmi, jejichž základna jednou bude stát na Měsíci nebo ještě dál. Staňte se vesmírnými architekty!

Máte vybrané lekce na příští týden?
Přihlaste se k lekcím prostřednictvím formuláře zde. Uzávěrka přihlášek je v neděli 29. března 2020 ve 20:00.


Jak se připojit k lekci?

Na každý další týden se můžete hlásit do neděle, do 20:00. Přihlášení k lekci vám zašleme v neděli večer, tedy těsně před zahájením nového týdne, na vaši e-mailovou adresu.

Ke sdílení lekcí používáme webovou aplikaci ZOOM.us. Není potřeba si vytvářet žádný účet, stačí se přes URL lekce, kterou vám vždy zašleme, připojit k lekci na vašem počítači, notebooku, telefonu či tabletu.

Technické požadavky: PC, notebook, telefon či tablet s připojením na internet, mikrofonem a kamerou

  • na e-mail vám zašleme URL lekce, ke které jste přihlášeni
  • na odkaz klikněte cca 10 minut před zahájením lekce, systém vás přesune do čekací listiny
  • v čase začátku lekce vás lektor pustí do společného prostředí
  • při prvním použití ZOOM.us po vás bude aplikace pravděpodobně chtít audio nebo video zkoušku spojení – prosím, vyřešte tyto technické záležitosti před tím, než začne vaše první lekce

Vyzkoušet ZOOM.us