MOOC Evropského týdne programování

Autor: Josef Dašek Publikováno: 25. září 2020 25.09.2020

Pojďme se ponořit hlouběji! Masivní otevřený online kurz Evropského týdne programování (Deep dive MOOC) začal 16. září 2020. Přihlaste se nyní a zapojte se do největší online kódovací iniciativy v EU i ve světě.

Myšlenkou Deep Dive MOOC je zvýšit povědomí o důležitosti integrace kódování a informatického myšlení do škol. Poskytne Vám nápady, bezplatné výukové materiály a zdroje o kódování. Připravené plány lekcí Vás podpoří ve Vašich aktivitách. Dále se dozvíte vše o Evropském týdnu programování a o tom, jak se plně zapojit do této iniciativy a šířit sílu programování ve třídě i mimo ni. V loňském roce se Deep Dive MOOC zúčastnilo 4,2 milionu lidí (nejen) v Evropě.

Přihlaste se do kurzu zde: https://www.europeanschoolnetacademy.eu/courses/course-v1:CodeWeek+CWDive+2020/about.

Pro koho kurz je a jaké potřebuji k účasti zkušenosti?

Deep Dive MOOC je primárně zaměřen na učitele základních a středních škol bez ohledu na předmět, který vyučují. Je však také určen pro mladé dospělé, rodiče, knihovníky, podnikatele, politiky a kohokoli, koho toto téma zajímá. K účasti na těchto kurzech není nutné mít předchozí zkušenosti nebo znalosti o kódování nebo informatickém myšlení. Každý se může učit.

Proč programování?

Jako učitelé a rodiče chcete vzdělávat děti a připravovat je na život. Programování učí každého řadu přenositelných dovedností, které jsou užitečné pro práci a každodenní život. Kódování učí děti, jak myslet a řešit problémy, což jim pomáhá realizovat jejich akademické a profesní ambice. Zde se dozvíte více o výhodách kódování a našich hodnotách.

Co se naučím?

V těchto lekcích se dozvíte vše, co potřebujete vědět o kódování. Evropský týden programování zvyšuje povědomí o důležitosti integrace kódování a informatického myšlení do každodenního života žáků, dospělých a kohokoli, kdo má zájem. Kurz je organizován na principu vzájemného učení, což znamená, že se můžete navzájem učit ze zkušeností a nápadů ostatních a diskutovat o všem s dalšími účastníky.

Dozvíte se o pěti klíčových oblastech:

  1.  proč existuje Evropský týden programování
  2. o pojmech „informatické myšlení“ a „unplugged programování“,
  3. vizuální programovací jazyky, Scratch & Python,
  4. robotika, výroba a technika,
  5. programování pro všechny, vývoj aplikací a základy digitálních technologií.

Těchto 5 oblastí Vám poskytne přehled o Evropském týdnu programování a zodpoví všechny Vaše otázky týkající se kódování. Seznámíte se také s různými aktivitami, které můžete organizovat doma nebo ve škole, a získáte přístup k učebním materiálům a plánům lekcí. Seznámíte se s inovativními nástroji, jako jsou nástroje vizuálního programování, unplugged aktivity, robotika a další. Díky těmto znalostem budete schopni integrovat programování do každého předmětu, do zábavné hry i aktivity doma.

Navíc skupina učitelů Evropského týdne programování na Facebooku Vám umožňuje zůstat v kontaktu s dalšími vášnivými učiteli z celého světa, chatovat o kurzech, sdílet nápady a dozvědět se více. Česká Facebooková skupina je také aktivní, je možné zde pokládat otázky, stejně tak jako na e-mail: codeweek@npicr.cz.

Jak získám certifikát?

Po absolvování kurzů obdržíte účastnický certifikát. Jednoduše musíte zorganizovat lekci (nejlépe se svými studenty nebo kolegy) a zaregistrovat ji na mapě CodeWeek. Kromě toho budete muset zkontrolovat dvě aktivity Evropského týdne programování zaregistrované jinými účastníky. Konečný termín pro dokončení všech aktivit je 30. října 2020.