Projekt Počítače dětem

Vdechněme technice druhý život. Rodičům některých rodin se nedostává prostředků a jejich děti nyní nemohou studovat přes počítač na dálku. Pro tyto děti, kterých je zhruba 20.000, získáváme starší techniku a organizujeme dobrovolníky, kteří nám pomáhají s instalací, rozvozem a se

Publikováno: 22. 5. 2020
Autor: Alexandra Belingerová

O projektu

Charitativní projekt Počítače dětem vznikl v březnu 2020 na pomoc rodinám v nouzi – zajišťuje dětem pro jejich domácí studium techniku a její servis.

“Vdechněme technice druhý život. Rodičům některých rodin se nedostává prostředků a jejich děti nyní nemohou studovat přes počítač na dálku. Pro tyto děti, kterých je zhruba 20.000, získáváme starší techniku a organizujeme dobrovolníky, kteří nám pomáhají s instalací, rozvozem a servisem techniky.” Zároveň projekt pomáhá základním a středním školám, aby vyučující lépe zvládali výuku na dálku.

Zástupci Nadačního fondu IT People (za podpory společnosti Mironet.cz a dobrovolníků z Univerzity Karlovy) se rozhodli spustit dobročinnou akci na pomoc rodinám v nouzi – Počítače dětem. Cílem této akce je poskytnout rodinám v nouzi výpočetní techniku, která umožní jejich dětem studovat z domova a využít techniku k zvyšování počítačové gramotnosti a ke kreativním činnostem.

Hledají se rodiny, které se vlivem koronavirové krize dostaly do finanční nouze a nemohou svým dětem poskytnout techniku pro jejich studium. Dále se hledají dobrovolníci, kteří pomohou svážet techniku od dárců, rozvážet techniku do potřebných rodin apod. V neposlední řadě se také hledají dárci, kteří věnují či odprodají vhodnou techniku.

Nejdříve společnost Mironet.cz věnovala do akce 1000 počítačů, aby tak inspirovala ostatní ke stejné akci a vyčlenila prostory pro vytvoření instalačního centra. Následně se přidaly stovky dobrovolníků a dárců, kteří chtějí se podílet na této aktivitě.

Podpora i po koronavirové krizi

Tato činnost neskončí po návratu dětí do škol, koronavirus jen ve vší naléhavosti upozornil na děti bez budoucnosti. Organizátoři chtějí vybudovat dlouhodobý projekt. “Budeme pomáhat rodinám, které jsou aktivní a mají zájem o rozvoj digitální gramotnosti svých dětí, ale jejich ekonomická situace jim neumožňuje dítěti pořídit počítač. V 21. století chybějící digitální gramotnost ohrožuje budoucnost dítěte. Digitální gramotností nemyslíme schopnost si zahrát hry a mít přístup k sociálním sítím přes telefon. Digitální gramotností dítěte rozumíme možnost osvojit si běžné digitální pracovní nástroje pro kreativní tvorbu textů, výpočtů, obrázků nebo třeba videí.”

Pomoci můžete i finančním darem na konto Nadačního fondu IT People
ČÍSLO ÚČTU: 277704537/0300
Finanční prostředky použijeme k odkupu repasovaných počítačů, dílů a provoz projektu.

Veškeré informace o možnostech přihlášení jako RODINA V NOUZI, DÁRCE či DOBROVOLNÍK naleznete na www.pocitacedetem.cz