Kroužek MAKERS vznikl při gymnáziu v Poličce. Jde o volné uskupení žáků, učitelů a externích odborníků, kteří mají chuť prakticky poznávat současné „nejen“ digitální technologie a něco přitom tvořit. Na této cestě poznání úzce spolupracujeme s Městskou knihovnou Polička.
Publikováno: 15. 3. 2019
Autor: Tomáš Feltl
Při označení „kutil“ se nám většinou vybaví osoba, která ve svém volném čase něco manuálně tvoří – vymýšlí, konstruuje, staví, skládá, opravuje, vylepšuje, bastlí, … V souvislosti s digitálními technologiemi bychom mohli přidat třeba ještě: 3D modeluje, 3D tiskne, pájí, programuje apod. Takový „kutil digitálního věku“ jednoduše přibral k pilce, dlátu, pilníku a svářečce ještě něco z oněch digitálních technologií, které jsou často tak levné, že se to zdá až neskutečné. A tak si dnešní kutil může levně postavit třeba CNC laserovou gravírku, 3D tiskárnu, chytrý vysavač, … prostě nejrůznější automaty/roboty, a to jednoduché i poměrně složité.
Na gymnáziu v Poličce se sice snažíme různé „kutilské“ projektové aktivity zařazovat také přímo do výuky, ale každý, kdo pracoval na svém vlastním „kutilském“ projektu asi tuší, že hlavním problémem při kutění ve výuce je nedostatek času. A právě proto vznikl kroužek MAKERS – zde máme s žáky nejen více času, ale také nejsme svázáni oficiálními vzdělávacími plány. Se zájemci se scházíme jednou týdně a náš program je poměrně volný. Často bývá rozdělen do dvou částí. V první části se společně věnujeme určitému tématu, třeba se zdokonalujeme v 3D modelování při práci s CAD softwarem, nebo si vyměňujeme zkušenosti s přípravou 3D tiskových dat pro ten který typ 3D tiskárny. Jindy si pozveme odborníka, který nás např. prakticky seznámí se zajímavými integrovanými obvody, populárními levnými mikrokontroléry, měřicí technikou, nebo nám přiblíží, jak se dnes pracuje s CNC obráběcími stroji. Druhá část našeho setkávání je věnována vlastním projektům, konzultacím a diskuzi. Hlavní cíl je přitom stále stejný – něco nového se s žáky naučit/navrhnout/vyrobit/postavit/zprovoznit. Je jedno, jestli to bude školní soutěžní robot, nebo digitální ovládání udírny, či snad hladinoměr do dědečkovy studny, IoT meteostanice, autíčko na dálkové ovládání, raketa na chemický pohon, nebo 3D tištěný šperk.
Oboustranně užitečná je spolupráce mezi MAKERS kroužkem při gymnáziu v Poličce a městskou knihovnou. Městská knihovna podporuje kroužek materiálně a zkušenosti z kroužku předává směrem k širší veřejnosti. V letošním roce jsme společně zorganizovali několik workshopů v rámci evropské kampaně CodeWeek 2018. V současnosti je v městské knihovně budováno regionální polytechnické centrum (Centrum technického vzdělávání). To nabídne všem zájemcům nejen nadstandardní technické zázemí a vybavení, ale také zajímavé vzdělávací programy, na nichž se budeme s naším MEKERS kroužkem také podílet. Věříme, že se naše spolupráce bude i nadále rozvíjet, a doufáme, že se k nám přidají i podporovatelé našich aktivit z firemního sektoru.
K realizaci svých projektů potřebují žáci řadu věcí. Některé z nich nejsou zrovna levné. Daří se nám oslovovat firmy, které nám dodávají potřebné věci s výraznou slevou, nepočítají si poštovné, nebo nám požadovaný materiál dodají zcela zdarma. Z materiálu se jedná např. o plexisklo, 3D tiskový materiál, o-kroužky k robotům, elektrotechnické součástky apod. Zdarma jsme ale také obdrželi např. licenci k softwaru pro přípravu 3D tiskových dat. Další firma nám dlouhodobě zapůjčila 3D tiskárny. Jiná zase zdarma připravila přířezy na robotickou dráhu. Všem firmám, které nás jakýmkoli způsobem podpořily, velice děkujeme.