Hodinový ajťák pro seniory

Jsme tým mladých odborníků nadšených do nových technologií a služeb. Rádi poradíme těm, kteří (zatím) tak nadšení do těchto zařízení nejsou, ale přesto je chtějí používat. Baví nás setkávat se se zajímavými lidmi, hledat řešení na jejich různorodé IT potíže a pomáhat jim.

Publikováno: 3. 12. 2018
Autor: Tomáš Hubálek

Projekt „Hodinový ajťák“ vznikl v roce 2014 na základě potřeb starších lidí, kteří navštěvovali počítačové kurzy. Mnozí z nich na podobných kurzech všemu rozumí, ale po skončení kurzu si opět neví rady, většinou mají doma jiná zařízení. Vyhledávají pomoc hodinového ajťáka, se kterým společně řeší konkrétní potíže přímo na jejich zařízení. Výstupem setkání je nejen vyřešení konkrétního požadavku, ale i vysvětlení a sepsání postupu (manuálu). Služba Hodinový ajťák je proto vhodná i jako důležitý doplněk k počítačovým kurzům. Na základě potřeb a zájmu o službu, byl v roce 2015 založen spolek Moudrá Sovička z.s., který se stal platformou pro spojení mladých a starších lidí při používání informačních technologií. Od začátku vzniku jsme individuálně pomohli více jak 1 000 starším lidem.

Služba je určena pro starší lidi, kteří se nemají na koho ve svém okolí obrátit, potřebují problém vyřešit přímo doma na jejich zařízení nebo se nemohou dopravit na kurz či do servisu (např. zdravotní důvody, omezená pohyblivost, velké zařízení). Díky našemu individuálnímu přístupu pomáháme starším lidem a seniorům s tím, co opravdu potřebují a co chtějí řešit. Pomáháme jim s přizpůsobením zařízení přímo jejich potřebám. Stačí si zavolat na pomoc svého hodinového ajťáka, který přijede za nimi domů nebo na předem domluvené místo, vše trpělivě ukáže a vysvětlí, jak postupovat příště.

Ajťáci působí nyní hlavně v Praze. Na základě doporučení nebo díky tomu, že se chtějí přidat i další ajťáci, se projekt rozšiřuje i do dalších měst např. Brno, Hradec Králové, Kladno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice a další města.