Hackathon Královéhradeckého kraje (pro školy)

Otevřená data mohou být opakovaně využívána v mobilních a webových aplikacích, které slouží veřejnosti. Královéhradecký kraj v roce 2018 zveřejnil první datové sady Open dat. Letos proběhl první Hackathon Královéhradeckého kraje k vývoji webových aplikací nad otevřenými daty.

Publikováno: 9. 5. 2019
Autor: Alena Svátková

O Hackathonu

První ročník Hackathonu Královéhradeckého kraje se konal 21. března 2019 pod záštitou náměstka ministra vnitra Jaroslava Strouhala a náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje Martiny Berdychové. Spolupořadatelem byla Fakulta informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové, hlavním partnerem hackathonu byla firma UNICORN a partnerem firma DERS. Soutěže se zúčastnilo třináct týmů z osmi středních škol Královéhradeckého kraje. Jejich úkolem bylo vytvořit webovou aplikaci, která využívá data zveřejněná na webových stránkách kraje.

V datových skladech kraje jsou kvanta zajímavých informací o kraji. Hodně z nich je přístupných pro strojové čtení jako takzvaná otevřená data přes krajský web a soutěž hackathon umožňuje tato data zajímavě kombinovat a uživatelsky zpřístupnit veřejnosti pomocí nově vzniklých aplikací.

Vítězové prvního ročníku

Nejlépe si s úkolem poradil tým ze Střední průmyslové školy elektrotechniky a informačních technologií v Dobrušce. Vytvořil aplikaci mediFinder, pomocí které si uživatel může najít praktického lékaře či zubaře pomocí klíčových slov a dalších specifikací. Uživatel si také může vytvořit vlastní seznam doktorů a zubařů a mít tak všechny informace na jednom místě.

Jako druhou nejlepší vyhodnotila odborná porota práci žáků Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy z Jičína, kteří se zaměřili na aplikaci sloužící pro rychlé přivolání pomoci s názvem AIZA – Aplikace integrované záchrany. Aplikace zobrazuje všechny výjezdové stanice IZS a na základě aktuální polohy uživatele je schopna najít nejbližší vybranou stanici a vypočítat k ní trasu. Vedle toho AIZA obsahuje tabulky se všemi potřebnými údaji k výjezdovým centrům, ve kterých lze jednoduše vyhledávat. Jako bonus je v aplikaci přehled novinek v Královéhradeckém kraji.

Na bronzové příčce se umístili mladí programátoři Střední školy zemědělské a potravinářské Klatovy se svou aplikací Emergency, která zpracovává data o lékařských a zubařských pohotovostech v regionu. V aplikaci si uživatel může nastavit svou polohu a zvolit, zda hledá dětského lékaře nebo lékaře pro dospělé. Poté, co si lékaře nebo stomatologa vybere, ukáže se mu telefonní kontakt, otevírací hodiny ordinace a aplikace nabídne možnost navigace na dané místo.

Věříme, že letošním Hackathonem byla odstartována nová královéhradecká tradice.