V rámci Evropského týdne kódování představuje střední škola informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích programování žákům základních škol skrze Akademii programování. Jedním z cílů Akademie je snaha přenést na ZŠ výuku programování.
Publikováno: 13. 8. 2019
Autor: Josef Dašek, Internetový institut
V rámci Evropského týdne kódování (tzv. CodeWeek) představuje střední škola informatiky a ekonomie DELTA v Pardubicích programování žákům základních škol skrze Akademii programování. Vedle Akademie, kterou loni organizovala už druhým rokem, SŠ DELTA přímo či nepřímo organizuje většinu akcí v Pardubicích, které probíhají právě v rámci Evropského týdne kódování.
V rámci druhého ročníku Akademie programování představovali studenti DELTY žákům základních škol programování tzv. Ozobotů. To jsou roboti, kteří „umí sledovat čáru a řídí se pomocí barevných kódů,“ jak vysvětluje jeden ze studentů informatiky, Josef Kahoun. Vedle nově nabytých vědomostí u studentů základních škol se tato akce stává přínosnou i pro studenty SŠ DELTA, kteří se ocitají v roli lektorů a zlepšují si své prezentační dovednosti.
Nové technologie při výuce na ZŠ
Jedním z cílů Akademie je snaha přenést na ZŠ „nové technologie vhodné pro výuku programování,“ jak vysvětluje ředitel SŠ DELTA, Jiří Formánek. To se podle všeho daří, neboť po skončení druhého ročníku Akademie si tři základní školy podaly vlastní projekt s novými technologiemi, na který dostaly finanční příspěvek, a výuka s nimi tak může pokračovat i nadále.
Druhého ročníku Akademie, který se uskutečnil v roce 2018, se zúčastnilo více než 120 žáků z desítky pardubických škol. Odškolilo se okolo 80 hodin a podílelo se na ní 15 lektorů-studentů. Kromě Akademie programování pořádala DELTA i Hackathon BBC micro:bit, ozobotí workshopy, přednášky o evolučních algoritmech a její lektoři vedli i workshop s micro:bity v Lanškrouně. Akce spojené s evropským CodeWeek podpořila firma SAP.